Bližšie, lacnejšie a pohodlnejšie. 10 dôvodov, prečo letieť tento rok do Splitu z Bratislavy


12. júla 2020

Menej času v dopravnom prostriedku, viac času na pláži. Slovenská letecká spoločnosť AirExplore a cestovná kancelária Pelikán spájajú sily a prinášajú novinku – rýchle lety zo Slovenska do horúceho Splitu v hlavnej letnej sezóne 2020. Uvádzacie ceny leteniek sú mimoriadne zaujímavé.

Korona-nekorona, Chorvátsko je top zahraničnou destináciou Slovákov aj toto leto. A sezóna 2020 bude pre dovolenkárov výnimočná aj tým, že okrem zdĺhavého a únavného cestovania autom či vlakom pribudlo super rýchle letecké spojenie priamo z Bratislavy.

Letecká spoločnosť AirExplore poletí prvýkrát do Splitu už v nedeľu 19. júla. Cestujúci poobede nasadnú do komfortného Boeingu 737-800 OM-LEX a už približne o dve hodinky sa môžu kúpať v Jadranskom mori. 

Každú stredu a nedeľu

Do Splitu z Bratislavy bude po novom lietať každú stredu a nedeľu, lety budú prebiehať vždy poobede resp. podvečer. Z Bratislavy sa tak cesta k moru skráti na približne hodinku a pol. Na novej linke do Splitu bude premávať spomínaný modernizovaný Boeing 737-800.

VIRTUÁLNA PREHLIADKA LIETADLA: 


Cena jednosmernej letenky začína od 69 eur a je v nej zahrnutá aj veľká 25kg batožina. Spiatočná letenka do Splitu pritom ešte v roku 2019 stála v priemere 209 eur bez batožiny. Air Explore ponúkne letenky do Splitu od 69 eur jednosmerne, resp. 138 eur spiatočne s veľkou batožinou v cene letenky. 

Letový poriadok novej bratislavskej linky:

Odlet v stredu:

 • ED3830 Bratislava 13:35 – Split 15:05
 • ED3831 Split 16:05 – Bratislava 17:35

Odlet v nedeľu:

 • ED3830 Bratislava 15:05 – Split 16:35
 • ED3831 Split 17:35 – Bratislava 19:05

Letenky si môžete pohodlne zakúpiť na stránke AirExplore.sk.

Jednoduchšia zmena termínu

Veľkou výhodou v porovnaní s konkurenčnou ponukou lowcostových predajcov z Viedne je, že AirExplore a Pelikan.sk ponúknu do Splitu flexibilné letenky. Flexibilné letenky budú k dispozícií od 99 eur jednosmerne. Flexibilná letenka je zárukou, že zmena dátumu bude bez doplatku

Za zmenu mena či zrušenie letu cestujúci zaplatí 50 eur za úkon, čo je tiež o desiatky eur menej, než v prípade tradičných dopravcov v Európe.

OM-LEX

Nový vzduch v kabíne každé 4 minúty

Spoločnosť AirExplore postupuje v súlade so všetkými nariadeniami a odporúčaniami vydanými Európskou Agentúrou pre bezpečnosť letectva (EASA) ako aj nariadeniami vydanými UVZ SR a Útvaru hlavného hygienika Ministerstva dopravy. Čo to znamená v praxi? Že letecká spoločnosť monitoruje zdravotný stav svojich posádok, ktoré sú vybavené potrebnými ochrannými prostriedkami a lietadlá sú dezinfikované po každom lete, v prípade potreby lokálne aj počas letu. Zároveň spoločnosť minimalizuje poskytovanie jedál a nápojov na palube lietadla a tiež pohyb cestujúcich. 

Posádka umožňuje vstup a pobyt na palube lietadla len cestujúcim s prekrytými hornými dýchacími cestami. Rúško alebo iné textilné prekrytie tváre neplatí jedine u detí do 3 rokov alebo u osôb s autizmom. Počas letu do Splitu budú mať všetci cestujúci zároveň k dispozícii možnosť dezinfekcie rúk priamo na palube lietadle. 

V spolupráci s pozemnými službami letiska AirExplore tiež upravili proces nástupu a výstupu cestujúcich do/z lietadla tak, aby minimalizovali kumuláciu cestujúcich. 

Klimatizačné sústavy lietadiel sú tiež vybavené filtrami HEPA, to znamená, že vzduch v kabíne sa obmení každé 4 minúty. Riziko nákazy je preto nižšie ako napríklad pri 13 hodinovej ceste vlakom. 

Split ponúka to najlepšie z Chorvátska

Výborný východiskový bod pre letnú dovolenku

Zostať v Splite alebo ujsť do súkromia menších priľahlých mestečiek? Rozhodnutie nechávame na vás. Vedzte, že Split je najväčšie prímorské mesto Chorvátska. Je mimoriadne bohaté na kultúrne pamiatky a do nádherného Omišu, či na legendárnu Makarsku riviéru je to naozaj len na skok. Aj preto je to skvelý východiskový bod pre dovolenkárov. Len pár desiatok kilometrov od tejto metropoly nájdete jedny z najkrajších pláží Chorvátska

Split tiež obklopujú nádherné ostrovy. Brač, Hvar, Šolta a Čiovo. Najjednoduchšie sa na ne dostanete trajektom.

Ak sa rozhodnete zostať v Splite, čaká vás skutočne očarujúca a tradičná prímorská atmosféra okorenená nádhernými kamenistými plážami a dokonca aj jednou pieskovou. Ak milujete piesok, vyberte sa za slnkom a morom na mestskú pláž Bačvice, je neďaleko centra. Pláž lemuje množstvo kaviarní, reštaurácií a barov, ktoré sú ideálnym miestom pre nočné koktaily a tanec. 

Pre aktivitu si zájdite na pláž Žnjan, jednu z najväčších pláži v Splite. Je vhodná pre športovcov, ale rovnako i pre všetkých ostatných vrátane osôb so zdravotným postihnutím. Zároveň je na nej úžasná dostupnosť služieb.

 

Z letiska na skok do mesta

Medzinárodné letisko v Splite, nazývané aj letisko Resnik, sa nachádza zhruba 20 kilometrov od centra mesta. Je to druhé najrušnejšie letisko v Chorvátsku, pričom väčšinu cestujúcich tvoria dovolenkári smerujúci za oddychom z mnohých európskych miest. 

S verejnou dopravou sa bez problémov dostanete nielen do centra Splitu, ale taktiež do každej väčšej oblasti Chorvátska. Ak vám hromadná doprava nevyhovuje, pokojne si môžete v Splite prenajať auto a byť flexibilný. Autom sa viete dopraviť za veľmi krátky čas na neďaleké ostrovy i rovnako slnečné destinácie v okolí.

Do Splitu na víkend, ale pokojne aj na 10 dní

Zo štatistík vyhľadávača Pelikan.sk vyplýva, že Split je najviac populárnou chorvátskou destináciou, do ktorej Slováci lietajú na dlhšie ako týždeň. Priemerná dĺžka pobytu lietadlom v Splite je 10 dní. 

Nový letový plán je tak prispôsobený požiadavkám klientov – je vhodný na veľmi populárne týždňové a jedenásť-dňové turnusy, ale zaujme aj tých cestovateľov, ktorí sa do Chorvátska chystajú iba na predĺžený víkend. 

Jedno z najslnečnejších miest v Európe

Split je historický klenot Dalmácie a jedno z najslnečnejším miest v celej Európe. Mesto je vďaka prístavu dôležitým dopravným a hospodárskym centrom Chorvátska. Cez deň vás ohúri plážami, večer kultúrnymi podujatiami. Tie sa budú aj tento rok budú ozývať antickými múrmi počas celého leta a zabavia návštevníkov rôznorodými hudobnými vystúpeniami. Opere a baletu konkurujú moderné scénske formy – jazz koncerty, filmové projekcie a pouličné performancie, takže Split určite ponúkne niečo každému z nás.

Najkrajšia promenáda Chorvátska?

Promenáda Riva je často prezývaná „obývacou miestnosťou“ mesta Split. Doprajte si ležérne popíjanie kávy, ktoré sa tu už stalo rituálom. Pohodlne usadený na stoličke na niektorej z mnohých terás kaviarní, pozorujte život okolo seba, zabudnite na čas a náhlenie a vychutnajte si horúcu letnú dovolenku v jednom z najkrajších chorvátskych miest.

Hlavná sezóna do neskorého septembra

Split je známy horúcimi letnými sezónami od skorého mája až do neskorého septembra. Krásne počasie v kombinácii s azúrovým pobrežím a malým množstvom zrážok je pochopiteľne dôvodom, prečo sem po minulé roky prúdilo toľko návštevníkov. Tento rok ich je podstatne menej a aj to jeden z ďalších dôvodov, prečo je Split výbornou voľbou pre Slovákov.

Nová linka bude premávať od júla do septembra. Ak sa Slovákom osvedčí, možno bude pokračovať aj na jeseň. 

Má niečo z Ríma, aj niečo z Egypta

Na ceste po pamiatkach nevynechajte Diokleciánov palác, ktorý dal v meste postaviť rímsky cisár Dioklecián. Ten zároveň stál aj pri zrode mesta. Ide pritom o jednu z najzachovalejších rímskych pamiatok na svete. 

Súčasťou paláca je i zrejme najstaršia rímskokatolícka katedrála na svete – Katedrála sv. Dujma a tiež egyptská sfinga z čiernej africkej žuly. 

 

Určite si spravte prestávku a navštívte Peristile, kde sa konajú rôzne podujatia, ktorým antický ambient dáva ešte vzrušujúcejší a atraktívnejší nádych. Pokračujte schodmi do Vestibulu, cisárskeho preddvoria, kde sa stratíte v tichých úzkych uličkách starého mesta Split. 

Asi päť kilometrov od Splitu leží v objatí viníc mesto Solin, vybudované na mieste starého, antického mesta Salona. Dnes je to najvýznamnejšie archeologické nálezisko v Chorvátsku a pravdepodobne v celej južnej Európe.

3 najväčšie výhody novej linky do Splitu

 • Najrýchlejšia cesta do Chorvátska zo Slovenska
 • Od 69 eur jednosmerne
 • Veľká batožina 25 kg už v cene letenky

Prečo letieť s AirExplore?

 • Spoločnosť pôsobí na leteckom trhu medzinárodne už 10 rokov
 • AirExplore má modernú flotilu siedmich Boeingov 737
 • Kúpou letenky AirExplore podporíte slovenskú firmu
 • Spoločnosť prepravila po celom svete už viac ako 5 miliónov pasažierov
 • Lietadlá AirExplore absolvovali už viac ako 40-tisíc letov
 • 96% letov odletelo/pristálo načas
 • AirExplore má medzinárodný certifikát IOSA a ako jediná slovenská spoločnosť je aj členom medzinárodnej organizácie leteckých dopravcov AIRE

Užitočné info k cestovaniu do Chorvátska

Do Chorvátska nepotrebujete cestovný pas, bude vám stačiť platný občiansky preukaz. Platnosť občianského preukazu musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate. Deti musia mať vlastný cestovný pas alebo vlastný občiansky preukaz (novinka vydávaná od roku 2019).

Chorvátsko bolo jednou z prvých krajín, ktorá sa Slovákom otvorila po vypuknutí korona-krízy. Do krajiny môžeme vstúpiť bez nutnosti karantény či testu na COVID-19. To isté platí aj pri návrate domov na Slovensko, žiadne obmedzenia či domáca izolácia. 

Pred cestou do Chorvátska odporúčame vyplniť online formulár na stránke entercroatia.mup.hr, ktorý je určený na urýchlenie vybavenia turistov/prechodu cez hranice. V prípade, ak tak občania neurobia vopred, musia rátať so zdržaním pri vstupe do Chorvátska. Formulár je k dispozícii aj v slovenskom jazyku. Počas pobytu v Chorvátsku musia návštevníci dodržiavať všeobecne platné nariadenia Úradu verejného zdravia.

Národnou menou v Chorvátsku je chorvátska kuna, no platiť možno takmer všade aj eurom. V porovnaní so Slovenskom sú v chorvátskych obchodoch ceny za potraviny, približne ako u nás. Len pivári majú smolu, pivo je tam omnoho drahšie v reštauráciach a aj v obchodoch.

Mnoho ľudí ceny potravín v Chorvátsku zaujímajú z toho dôvodu, že na dovolenku do Chorvátska cestujú bez zabezpečenia stravy a chcú si ju pripravovať sami. Pred cestou do vašej konkrétnej destinácie si pozrite názov lokálneho supermarketu, aktuálne letáky s cenami jedál a pitia totiž nájdete aj priamo na ich webstránkach.

Ceny ubytovania v Splite a vzdialenosť vášho apartmánu alebo hotela od mora či centra Splitu si môžete skontrolovať a rezervovať priamo cez Pelikán. Oblasť Splitu má širokú škálu ubytovania, od lacných apartmánov po luxusné dovolenkové rezorty. Cena za jednu noc v hlavnej letnej sezóne štartuje niekde na sume 15 eur na noc.